• about19

په نظری فایبر کې د ټرانسیور کارولو څرنګوالی

د آپټیکل فایبر لیږدونکي کولی شي په اسانۍ سره د مسو پراساس کیبلینګ سیسټمونه د فایبر آپټیک کیبلینګ سیسټمونو کې مدغم کړي ، د قوي انعطاف او لوړ لګښت فعالیت سره.معمولا ، دوی کولی شي بریښنایی سیګنالونه په نظری سیګنالونو بدل کړي (او برعکس) د لیږد واټن غزولو لپاره.نو، څنګه په شبکه کې د فایبر آپټیک ټرانسیسیورونه وکاروئ او په سمه توګه یې د شبکې تجهیزاتو سره وصل کړئ لکه سویچونه، آپټیکل ماډلونه، او نور؟دا مقاله به دا ستاسو لپاره توضیح کړي.
د فایبر آپټیک ټرانسیسیورونو کارولو څرنګوالی؟
نن ورځ، د فایبر آپټیک ټرانسیورونه په پراخه کچه په بیلابیلو صنعتونو کې کارول کیږي، پشمول د امنیت څارنه، د تصدۍ شبکې، د کیمپس LANs، او نور. نظری لیږدونکي کوچني دي او لږ ځای نیسي، نو دوی د تارونو الماریو، تړلو او نورو ځایونو کې د ځای پرځای کولو لپاره غوره دي. ځای محدود دی.که څه هم د فایبر آپټیک ټرانسیسیورونو غوښتنلیک چاپیریال مختلف دی ، د پیوستون میتودونه اساسا ورته دي.لاندې د فایبر آپټیک ټرانسیسیورونو عام پیوستون میتودونه تشریح کوي.
یوازې وکاروئ
عموما، د فایبر آپټیک لیږدونکي په شبکه کې په جوړه کې کارول کیږي، مګر کله ناکله دوی په انفرادي ډول د فایبر آپټیک تجهیزاتو سره د مسو کیبلینګ سره نښلولو لپاره کارول کیږي.لکه څنګه چې په لاندې شکل کې ښودل شوي، د 1 SFP پورټ او 1 RJ45 پورټ سره د فایبر آپټیک ټرانسیور د دوه ایترنیټ سویچونو سره وصل کولو لپاره کارول کیږي.د فایبر آپټیک ټرانسیور کې د SFP بندر د سویچ A په SFP پورټ سره د نښلولو لپاره کارول کیږي. RJ45 پورټ د B سویچ بریښنایی پورټ سره د نښلولو لپاره کارول کیږي. د پیوستون میتود په لاندې ډول دی:
1. د UTP کیبل (د Cat5 پورته شبکې کیبل) وکاروئ ترڅو د RJ45 پورټ سویچ B نظری کیبل سره وصل کړئ.
د فایبر ټرانسیور بریښنایی بندر سره وصل شوی.
2. د SFP نظری ماډل په SFP پورټ کې په نظری ټرانسیور کې دننه کړئ، او بیا د SFP نور نظری ماډل داخل کړئ
ماډل د سویچ A SFP بندر کې داخل شوی.
3. د آپټیکل فایبر جمپر په آپټیکل ټرانسیور کې دننه کړئ او د A سویچ SFP آپټیکل ماډل.
د فایبر آپټیک ټرانسیسیورونو یوه جوړه معمولا د مسو کیبلینګ پراساس دوه شبکې وسیلې سره د لیږد فاصلې اوږدولو لپاره یوځای سره وصل کولو لپاره کارول کیږي.دا په شبکه کې د فایبر آپټیک ټرانسیسیورونو کارولو لپاره یو عام سناریو هم ده.د شبکې سویچونو، آپټیکل ماډلونو، فایبر پیچ کارډونو او د مسو کیبلونو سره د فایبر آپټیک ټرانسیسیورونو جوړه کارولو څرنګوالي په اړه ګامونه په لاندې ډول دي:
1. د UTP کیبل (د Cat5 پورته د شبکې کیبل) وکاروئ ترڅو د سویچ A بریښنایی پورټ په کیڼ اړخ کې د نوری فایبر سره وصل کړئ.
د ټرانسمیټر RJ45 بندر سره وصل شوی.
2. یو SFP آپټیکل ماډل د کیڼ اپټیکل ټرانسیور SFP پورټ کې دننه کړئ ، او بیا بل دننه کړئ
د SFP آپټیکل ماډل په ښي خوا کې د آپټیکل ټرانسیور SFP بندر کې داخل شوی.
3. د فایبر جمپر څخه کار واخلئ ترڅو دوه نوري فایبر آپټیک لیږدونکي سره وصل کړئ.
4. د یو UTP کیبل څخه کار واخلئ ترڅو د RJ45 پورټ د نظری ټرانسیور ښي خوا ته د بریښنایی پورټ سویچ B سره وصل کړئ.
یادونه: ډیری آپټیکل ماډلونه د تودوخې بدلولو وړ دي ، نو د اړوند بندر ته د آپټیکل ماډل داخلولو په وخت کې د آپټیکل ټرانسیور بریښنا کولو ته اړتیا نشته.په هرصورت، دا باید په پام کې ونیول شي چې کله د نظری ماډل لیرې کول، د فایبر جمپر باید لومړی لیرې شي؛د فایبر جمپر وروسته له هغه داخلیږي کله چې آپټیکل ماډل نظری ټرانسیور ته داخل شي.
د فایبر آپټیک ټرانسیسیورونو کارولو لپاره احتیاطي تدابیر
آپټیکل لیږدونکي د پلګ او پلی وسیلې دي ، او لاهم ځینې فاکتورونه شتون لري چې باید په پام کې ونیول شي کله چې دوی د شبکې نورو تجهیزاتو سره وصل کړئ.دا غوره ده چې د فایبر آپټیک ټرانسیور ځای په ځای کولو لپاره یو فلیټ ، خوندي ځای غوره کړئ ، او همدارنګه د وینټیلیشن لپاره د فایبر آپټیک ټرانسیور شاوخوا یو څه ځای پریږدو.
د نظری ماډلونو طول موجونه چې په نظری لیږدونکو کې داخل شوي باید ورته وي.د دې لپاره چې ووایو ، که د آپټیکل فایبر ټرانسیور په یوه پای کې د آپټیکل ماډل موج موج 1310nm یا 850nm وي ، نو د نوری فایبر ټرانسیور په بل پای کې د آپټیکل ماډل موج هم باید ورته وي.په ورته وخت کې ، د آپټیکل ټرانسیور سرعت او آپټیکل ماډل هم باید ورته وي: د ګیګابایټ آپټیکل ماډل باید د ګیګابایټ آپټیکل ټرانسیور سره یوځای وکارول شي.سربیره پردې ، د فایبر آپټیک ټرانسیسیورونو کې د آپټیکل ماډلونو ډول چې په جوړه کې کارول کیږي هم باید ورته وي.
د فایبر آپټیک ټرانسیور ته داخل شوی جمپر اړتیا لري د فایبر آپټیک ټرانسیور بندر سره سمون ولري.عموما، د SC فایبر آپټیک جمپر د SC بندر سره د فایبر آپټیک ټرانسیور سره وصل کولو لپاره کارول کیږي، پداسې حال کې چې د LC فایبر آپټیک جمپر باید په SFP/ SFP + بندرونو کې داخل شي.
دا اړینه ده چې تایید کړئ چې ایا د فایبر آپټیک ټرانسیور د بشپړ ډوپلیکس یا نیم ډوپلیکس لیږد ملاتړ کوي.که چیرې د فایبر آپټیک ټرانسیور چې د بشپړ ډوپلیکس ملاتړ کوي د سویچ یا مرکز سره وصل وي چې د نیم ډوپلیکس حالت ملاتړ کوي ، نو دا به د جدي کڅوړې ضایع کیدو لامل شي.
د فایبر آپټیک ټرانسیور عملیاتي تودوخې باید په مناسب حد کې وساتل شي ، که نه نو د فایبر آپټیک ټرانسیور به کار ونکړي.پیرامیټونه ممکن د فایبر آپټیک لیږدونکو مختلف عرضه کونکو لپاره توپیر ولري.
د فایبر آپټیک ټرانسیور نیمګړتیاوې څنګه حل او حل کړئ؟
د فایبر آپټیک لیږدونکو کارول خورا ساده دي.کله چې د فایبر آپټیک لیږدونکي په شبکه کې پلي کیږي ، که دوی په نورمال ډول کار نه کوي ، د ستونزو حل کولو ته اړتیا ده ، کوم چې له لاندې شپږو اړخونو څخه له مینځه وړل کیدی شي او حل کیدی شي:
1. د بریښنا شاخص څراغ بند دی، او نظری ټراسیور نشي کولی اړیکه ونیسي.
حل لاره:
تایید کړئ چې د بریښنا تار د فایبر آپټیک ټرانسیور شاته د بریښنا نښلونکي سره وصل دی.
نور وسایل د بریښنایی آوټ لیټ سره وصل کړئ او وګورئ چې بریښنایی پلورنځی بریښنا لري.
د ورته ډول بل بریښنا اډاپټر هڅه وکړئ چې د فایبر آپټیک ټرانسیور سره سمون لري.
وګورئ چې د بریښنا رسولو ولتاژ په نورمال حد کې دی.
2. په آپټیکل ټرانسیور کې د SYS شاخص نه روښانه کیږي.
حل لاره:
په عموم ډول، د فایبر آپټیک ټرانسیور کې غیر روښانه SYS ر lightا په ګوته کوي چې د وسیلې داخلي برخې زیانمن شوي یا په سمه توګه کار نه کوي.تاسو کولی شئ د وسیله بیا پیلولو هڅه وکړئ.که د بریښنا رسولو کار نه وي، مهرباني وکړئ د مرستې لپاره خپل عرضه کوونکي سره اړیکه ونیسئ.
3. په آپټیکل ټرانسیور کې د SYS شاخص روښانه کوي.
حل لاره:
په ماشین کې یوه تېروتنه رامنځته شوه.تاسو کولی شئ د وسیله بیا پیلولو هڅه وکړئ.که دا کار ونکړي، د SFP نظری ماډل لیرې او بیا نصب کړئ، یا د بدیل SFP نظری ماډل هڅه وکړئ.یا وګورئ چې ایا د SFP نظری ماډل د نظری ټرانسیور سره سمون لري.
4. د RJ45 پورټ په نظری ټرانسیور او ترمینل وسیله کې شبکه ورو ده.
حل لاره:
د فایبر آپټیک ټرانسیور بندر او د پای وسیلې پورټ تر مینځ ممکن د ډوپلیکس حالت توپیر شتون ولري.دا پیښیږي کله چې د اتوماتیک خبرو اترو RJ45 بندر د یوې وسیلې سره وصل کولو لپاره کارول کیږي چې ثابت ډوپلیکس حالت بشپړ ډوپلیکس دی.پدې حالت کې ، په ساده ډول د پای وسیلې بندر او د فایبر آپټیک ټرانسیور بندر کې ډوپلیکس حالت تنظیم کړئ ترڅو دواړه بندرونه ورته ډوپلیکس حالت وکاروي.
5. د فایبر آپټیک ټرانسیور سره وصل شوي تجهیزاتو ترمینځ هیڅ اړیکه نشته.
حل لاره:
د فایبر جمپر د TX او RX پایونه بدل شوي، یا د RJ45 بندر په وسیله کې سم بندر سره وصل شوی نه دی (مهرباني وکړئ د مستقیم کیبل او کراس اوور کیبل د اتصال میتود ته پام وکړئ).
6. آن او بند پدیده
حل لاره:
دا ممکن وي چې د نظری لارې ټیټوالی خورا لوی وي.په دې وخت کې، یو نظری بریښنا میټر د ترلاسه کولو پای د نظری ځواک اندازه کولو لپاره کارول کیدی شي.که دا د ترلاسه کولو حساسیت حد ته نږدې وي، دا اساسا قضاوت کیدی شي چې نظری لاره د 1-2dB په حد کې غلطه ده.
دا ممکن وي چې د نظری ټرانسیور سره وصل سویچ غلط وي.پدې وخت کې ، سویچ د کمپیوټر سره ځای په ځای کړئ ، دا دی ، دوه نظری لیږدونکي مستقیم له کمپیوټر سره وصل دي ، او دواړه پایونه پینګ شوي.
دا ممکن د فایبر آپټیک ټرانسیور ناکامي وي.پدې وخت کې ، تاسو کولی شئ د فایبر آپټیک ټرانسیور دواړه پایونه کمپیوټر ته وصل کړئ (نه د سویچ له لارې).وروسته له دې چې دواړه پایونه د PING سره کومه ستونزه ونلري، یو لوی فایل (100M) یا ډیر له یو پای څخه بل ته انتقال کړئ، او مشاهده یې کړئ.که سرعت خورا ورو وي (د 200M څخه ښکته فایلونه د 15 دقیقو څخه ډیر لپاره لیږدول کیږي) ، دا اساسا قضاوت کیدی شي چې د نوری فایبر ټرانسیور غلط دی.
لنډیز
آپټیکل لیږدونکي په انعطاف سره د مختلف شبکې چاپیریالونو کې ځای په ځای کیدی شي ، مګر د دوی د پیوستون میتود اساسا ورته دي.د پیوستون پورته میتودونه، احتیاطي تدابیر او د عام غلطیو حل یوازې ستاسو په شبکه کې د فایبر آپټیک ټرانسیسیورونو کارولو څرنګوالي لپاره یوه حواله ده.که چیرې د نه حل کیدونکي نیمګړتیا شتون ولري ، مهرباني وکړئ د مسلکي تخنیکي ملاتړ لپاره خپل عرضه کونکي سره اړیکه ونیسئ.


د پوسټ وخت: مارچ-17-2022